Jak przygotować?

Nawet najlepsi projektanci oblewają się zimnym potem, kiedy przychodzi czas na wysłanie projektu do druku. Jest mnóstwo czynników i szczegółów, o których należy pamiętać, przygotowując projekt do druku komercyjnego. Ten krótki przewodnik przedstawia  techniczne zalecenia, czego nie należy robić, zawiera wskazówki i najlepsze praktyki oraz prowadzi przez proces przenoszenia projektu z komputera do druku.

Jednym z najczęstszych problemów związanych z przygotowaniem jest wysyłanie do druk plików graficznych o niewłaściwej przestrzeni barwnej. 

Twój komputer używa przestrzeni kolorów zwanej RGB do tworzenia kolorów, które widzisz na ekranie. Maszyna drukarska wykorzystuje przestrzeń kolorów zwaną CMYK (cyjan, magenta, żółty i czarny - proces 4-kolorowy). Pliki wysyłane do drukarni muszą znajdować się w przestrzeni barwnej CYMK.

Dla dokładniejszego widoku proszę otworzyć w nowym oknie :)

Bleed “STREFA SPADÓW” Dlaczego są ważne?
Spad to drukowana zawartość, która wykracza poza przyciętą krawędź wydrukowanego elementu. Spady są ważne, ponieważ umożliwiają cięcie użytku nie pozostawiając białego marginesu wokół projektu. Utwórz “STREFĘ SPADU” o szerokości minimum 2 mm dla każdej ze stron.

Trim Box “STREFA PRZYCINANIA”
To pole przedstawia rzeczywisty rozmiar finalnego, przyciętego produktu - tj. Krawędź strony. Pole przycinania jest niezbędne ponieważ określa rzeczywisty rozmiar strony, która ma zostać wydrukowana.

Margin “STREFA BEZPIECZNA”
Margines to przestrzeń między wydrukiem a krawędzią strony, czasami nazywana strefą ezpieczną. Margines powinien wynosić co najmniej 3 mm. Aby mieć pewność, że ważna grafika lub tekst nie zostanie odcięcia.

  

Jakość obrazów. Dlaczego są ważne?

Obrazy o niskiej jakości i niskiej rozdzielczości dają okropny, brzydki, ohydny wydruk, ale wiele osób nie rozumie związku między jakością a rozdzielczością. Musisz zaplanować ostateczny wynik na początku projektu, w przeciwnym razie zostaniesz z bezużytecznym produktem końcowym. Wydruk zawsze będzie wyglądał lepiej z obrazami o wyższej rozdzielczości.

W przypadku większości projektów do drukowania najlepiej sprawdzają się obrazy PNG i TIFF. Obrazy JPG działają dobrze z jakością 100%, ale za każdym razem, gdy JPG jest zapisywany, jest on ponownie kompresowany, więc jakość może szybko spaść, jeśli jest zapisywany często z jakością niższą niż maksymalna.

Obrazy wektorowe 
Popularne formaty obrazów wektorowych to AI, SVG,CDR i EPS. Podczas drukowania komercyjnego obrazy wektorowe są bardzo ważne:

 • Tekst powinien być zawsze w formacie wektorowym.
 • Rysunki liniowe, takie jak plany lub plany, powinny zawsze być w formacie wektorowym.
 • Logo w formacie wektorowym.

Wszystko, co nie jest fotografią, będzie lepiej wyglądać jako wektor.

Teksty i opracowania
Tekst przed zapisaniem do pliku do drukarni powinien zostać zamieniony do formatu wektorowego. Kolor dla publikacji, magazynów, gazet nie powinien być z kolorów składowych CMYK - tylko 100% K (Czarny). Mamy wtedy gwarancję ostrości.

Pamiętaj, wykonaj następujące czynności:

 • Upewnij się, że obrazy mają co najmniej 300 PPI (lub 300-600 DPI).
 • Użyj formatów wektorowych dla tekstu, grafiki liniowej i logo.
 • Używaj formatów obrazów z mniejszą kompresją, takich jak PNG, TIFF i JPG o maksymalnej jakości.

Eksportowanie gotowego pliku dla drukarni jest bardzo łatwe we wszystkich nowoczesnych programach do tworzenia i projektowania. Zwykle eksportujesz wszystko do pliku PDF cały projekt, w tym obrazy, czcionki i inne elementy.

Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać, wiele z nich już wspomniano:

 • upewnij się, że Twoje obrazy mają odpowiednią rozdzielczość (300 lub wyższą) do drukowania.
 • jeśli to możliwe, używaj wektorów do tekstu, rysunków i logo.
 • nie eksportuj pliku PDF z ustawieniami zabezpieczeń i ochroną hasłem,
 • w razie wątpliwości zawsze wybieraj plik najwyższej jakości.

Jeśli plik projektu jest zbyt duży, by można go było przesłać pocztą e-mail, rozważ użycie Dropbox lub Dysku Google rozwiązanie dla obsługi dużych plików.

Przestrzeganie powyższych wskazówek pozwoli zaoszczędzić czas i kłopoty oraz uszczęśliwić drukarnię, zapewniając najlepszy możliwy wynik projektu.

 

Aby przygotować plik do wydrukowania, niekoniecznie obowiązują zasady tradycyjnego drukowania. W tym poście omawiamy 3 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz projektować.

1. DPI?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o rozdzielczość, jest to, że banery i inne duże formaty będą oglądane z daleka. Oznacza to, że przy podejmowaniu decyzji o rozdzielczości należy wziąć pod uwagę odległość oglądania.

DPI - jedna miara używana do określenia rozdzielczości w druku wielkoformatowym nazywa się punktami na cal (DPI). Kropki na cal to po prostu liczba pojedynczych punktów, które mogą zmieścić się w jednym calu wydruku cyfrowego.

 • Blisko - 0,5-1 m, 200 dpi (Plakat, Obraz, RollUP)
 • Kilka kroków - 1-3 m, 150 dpi (Witryna sklepowa, Plansza informacyjna)
 • Nie daleko - dalej - 3-6 m, 100 dpi (Reklama wolnostojąca, Baner na płocie)
 • Daleko - 6 m, 75 dpi (Reklamy przy drogach, Autostradach, Na elewacjach)

2. Jaki Format Pliku?

Przy tak wielu formatach plików do wyboru, trudno powiedzieć jak zapisać plik. Ogólnie preferowanym formatem druku wielkoformatowego są pliki TIFF lub EPS no i PDF zasada jak przy druku offsetowym z zachowaniem DPI - z jakiej odległości będzie praca oglądana.

 • TIFF - doskonały do tworzenia dużych plików bez utraty jakości. Ten format zachowuje specjalne funkcje, takie jak warstwy i przezroczystość, po zapisaniu z programu Photoshop, Corel PHOTO-PAINT, Affinity Photo każdy inny preferowany.
 • EPS -  jest jednym z najbardziej wszechstronnych formatów plików i może zawierać kombinacje tekstu, grafiki i obrazów. Jest używany do obrazów wektorowych w programie Adobe Illustrator, CorelDRAW, Affinity Designer tutaj dowoloność.
 • PDF - łączy grafikę rastrową i wektorową z każdego programu można wygenerować plik - nawet w pakiecie Microsoft Office - Nie zalecamy? - działanie może być odwrotne do zamierzonego celu :)

Ogólnie rzecz biorąc, format pliku będzie zależeć od naszej drukarki i jej specyfikacji, więc skontaktuj się z nami aby omówić sposób skonfigurowania pliku.

3. Dobór?

Aby wydrukować duży rozmiar, musisz go zmniejszyć. Wymagania dotyczące pewnych wymiarów będą się różnić w zależności od programu, którego chcesz użyć, jednak ogólnie dobrym pomysłem jest użycie programu wektorowego CorelDRAW, Illustrator, Affinity Designer lub inny preferowany który umożliwia pracę w mniejszej skali, na przykład ½ lub ¼, a następnie skalowanie w górę.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, przed wysłaniem produktu końcowego do druku spróbuj samodzielnie wydrukować mniejszą, skalowaną wersję. Pomoże Ci to złapać wszelkie poważne lub drobne problemy, zanim będzie za późno!

Oprócz tych trzech najważniejszych wymagań pamiętaj, aby regularnie oglądać swoją pracę z daleka przez cały proces projektowania, aby mieć pewność, że ma ona pożądany efekt.